Skupienie


Mniejsze i większe zadania jakie wykonujemy wymagają skupienia. Dotyczy to zarówno prowadzenia samochodu, wykonania zleconego zadania służbowego, dostrzeżenie partnera lub rywali na boisku czy przeczytania tekstu ze zrozumieniem. Bez koncentracji nasz mózg przechodzi obok codziennych i zawodowych czynności.

Utrudnione staje się szybkie i sprawne wyszukiwanie potrzebnych informacji, nie dostrzegamy zagrożeń i szans, kojarzymy fakty wolniej niż rywale czy konkurencja.

Trening majacy na celu skoncentrowanie się na właściwych bodźcach, przy jednoczesnym ignorowaniu bodźców, które w tym momencie nie są do niczego potrzebne jest powszechny wśród najlepszych sportowców, żołnierzy, operatorów elitarnych jednostek, kontrolerów lotu czy czołowych wizjonerów biznesu.

...

...

Jeden z reprezentantów Polski w piłce ręcznej zapytany kiedyś czy pomagają mu w grze flagi, które kibice wieszają na barierkach hali czy szaliki jakimi machają, odpowiedział: „Nie obraźcie się, ale ja je dostrzegam dopiero po końcowym gwizdku”. Mimo wrzawy jaką robili kibice, jego koncentracja zamykała się w czterech liniach boiska, skupiał się na rywalach i partnerach z drużyny, wszystko inne potrafił zignorować. Dzięki temu był na szczycie przez długie lata kariery.

Noblista z dziedziny ekonomii Herbert Simon powiedział „bogactwo informacji wywołuje ubóstwo uwagi”. W dzisiejszych czasach w jeden dzień człowiek ma dostęp do tak dużej dawki informacji jak nasi przodkowie w ciągu tygodnia czy miesiąca.

Błogosławieństwo to może być również przekleństwem, gdy weźmiemy pod uwagę, że w ten sposób eksplorowana jest głównie przerzutność uwagi, niestety kosztem umiejętności utrzymania jej przy jednym istotnym temacie.

Trening

Siatka Koncentracji


Rozwijając umiejętność wyszukania, skupienia się na tym co jest w tym momencie najważniejsze, ćwiczysz umiejętność, która może Ci się przydać w każdym aspekcie życia.

Ćwicząc z wykorzystaniem Siatki Koncentracji możesz trenować nie tylko to jak szybko znajdziesz kolejne liczby, jednocześnie uczysz się ignorować te, które w danej sekundzie nie są ci potrzebne. Tak jakbyś trenował niedostrzeganie twarzy innych ludzi wtedy gdy na peronie szukasz twarzy ukochanej Ci osoby; tak jakbyś celowo ignorował dźwięk piosenek płynących w tle wówczas gdy powtarzasz sobie w głowie najważniejsze informacje potrzebne na jutrzejszą rozmowę.


Do dzieła!

Siatka koncentracji jest narzędziem znanym psychologom od wielu lat. Pozwala podnosić poziom własnej koncentracji, nauczyć się obserwować reakcje własnego organizmu i własne reakcje emocjonalne. Dzięki regularnym treningom przy wykorzystaniu siatki koncentracji możesz stawać się jeszcze skuteczniejszy. Zatem - do dzieła!


Rozpocznij Trening
...